Haberler

Enes HAŞILOĞLU Röportaj

Enes bey kimdir? Sektörle tanışmanızı anlatırmısınız?

Enes HAŞILOĞLU ismim "Demas" genel müdürüyüm, esas mesleğim kuyumculuk, makine imalatına sonradan başladım, kayınpederimin mesleğidir esasen, şuanda bayrağı biz devraldık ve yürütmeye devam ediyoruz. Demas 2012 yılında kuruldu fakat sektörde 40 yıllık bir geçmişimiz var, tekstil makineleri üretiyoruz, Bursa’nın Gürsü ilçesindeyiz.

Alışılagelmişin dışında bir konsept oluşturmuşsunuz, Bursa’nında aslında buna ihtiyacı var

Bursa tekstil sektörü ile bilinir, kumaş üretim merkezidir. Makine imalatında da şuan fena değil.

2018 ITM Fuarı Demas standını biraz tanıtır mısınız? Standınızı ziyaret eden misafirleriniz hangi ürünleri inceleme fırsatı buluyor?

 ITM Fuarı uluslar arası bir fuar olduğu için şuanda Mısır, İran, Pakistan, Özbekistan, 4 ülkeden mümessilimiz burada, yurt dışından ziyaretçimiz var. Gelen misafirlerimize “Tam otomatik kalite kontrollü paketleme makinesi”, “Tam otomatik konvertör sistemli paketleme makinesi” ve “Yarı otomatik kumaş paketleme makinesi” burada sergilenmektedir. Yine ana ürünümüz ve şuanda koşan ürünümüz olan “Katlama Makinesi” geniş kumaşları eşit ve düzgün bir şekilde ikiye ve dört e katlayan makinemizdir ve şuan burada sergilenmektedir. Aynı zamanda yeri ürün gamımız olan “Kesme Makinemiz”de burada sergileniyor, Kesme makinemiz satıldı ve İngiltereye gidecek.

Hizmet sektörü zor bir sektördür, sizin hizmetleriniz ile ilgili kriterleriniz nelerdir, olmazsa olmazlarınız nelerdir?

Hizmet verdiğimiz sektör tekstil sektörü, bu sektörde işin durmaması devamlı çalışması gerekiyor, dokuma tezgahları gece gündüz durmadan çalışan bir makine çeşididir. Bizim müşterilerimize verdiğimiz ana referans teknik servis hizmetidir, makinelerde oluşabilecek arıza ve problemlerin kısa sürede giderilmesi temel prensibimizdir.

İşinizi çok severek yapıyorsunuz, bence başarınızın en büyük sırlarından birisi bu

Teşekkürler, evet işimi seviyorum, sevmesem başarılı olamam zaten. Gençlere de tavsiyemdir, sevmediğiniz bir işi asla yapmayın, işinizi severek yapın, ancak bu şekilde başarı sağlarsınız ve işinize katma değer katarsınız. Yapacağınız işi en iyi şekilde yaparsınız. Bizimde sloganımız; “İşimizi seviyoruz, sevdikçe başarılı oluyoruz.”

Üretime ihtiyacımız var maalesef bu konuda biraz gerideyiz

Türkiye’de tekstil makine üreticilerini ben aslında çok şanslı buluyorum. Şu fırsatı çok iyi değerlendirmeleri gerekli, hangi fırsatı? Şuan da tekstil makinesi alacak olan dünya üzerindeki her hangi bir firma ya Avrupa’yı tercih edecek yada Uzak doğu’yu tercih edecek. Uzak doğu’yu tercih etmiyor, fiyatı uygun olmasına rağmen kalitesi düşük olduğu için, avrupa’yı tercih edemiyor, kaliteli ama fiyat yüksek. Türk tekstil makine imalatçıları bu fırsatı çok iyi değerlendirmesi gerekiyor. Bizim kalitemiz Avrupa standartlarına yakın, fiyatlarımızda Avrupa standartlarının altında olduğu için çok tercih ediliyoruz, elimize çantamızı alacağız ve dünyayı dolaşacağız.

Fuar nasıl geçiyor?

Fuar çok iyi geçiyor, şuanda 6 makine sergiliyoruz ve hepsini sattık, çok ciddi talepler var, buradaki makinelerimizin dışında birkaç sipariş daha aldık. Fuar katılımcı ve ziyaretçi nezdinde çok iyi geçiyor.

Buradan aile bireylerine de selamlarımızı gönderiyoruz.

Biz ailecek katılıyoruz fuarlara, oğlum 6 yaşında o buralarda büyüdü, 2 yaşında bir kızım var o da herhâlde fuarlarda büyüyecek.

Peki hedeflerinize ulaşabildiniz mi? İstediğiniz noktada mısınız?

Yeni kurulan bir firma olmamız hasebiyle aslında grafiklere baktığımızda çok hızlı büyüyen, karar alma kabiliyeti yüksek bir firmayız. Daha ciddi hedeflerimiz var, tekstil sektörünün ihtiyacı olan ama bu ihtiyacını yurt dışından karşılayan firmalar için geliştirdiğimiz ar-ge aşamasında olan sürpriz makinelerimiz olacak, 2019 Barselona fuarımız var ITMA Fuarı, orada çok ciddi sürprizlerimiz olacak, bizi takip edin diyoruz.

Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ediyorum, başarılarınızın devamını diliyorum.

Teşekkür ediyorum, sağolun.

 

 

SELECT LANGUAGE
SELECT LANGUAGE