Blog

Demas Makine Kumaş Kontrol Sistemleri

Tekstilde giyim sektöründe kumaş hataları toplam hataların  % 85’ini oluşturur. Dolayısıyla kumaş hatalarının tespiti ve giderilmesi maliyeti düşürücü rol aynamaktadır.  DEMAS MAKİNEkumaş kontrol ve rulo sarma makineleri imalatıyla, tekstil sektöründe yer alan üreticilerin üretim kalitelerinin yükselmesi ve hatalardan kaynaklanan zararın aza indirilmesi anlamında hizmet vermektedir.

DEMAS MAKİNE;  R.401.8, R.401.21, R.401 kodlu kumaş kontrol ve rulo sarma makineleri, istenilen metrede kumaş hareketini durduran, kumaşın düzgün katlanmasını sağlayan sistemlere sahip, her bir kumaş cinsi için ayrı kalibrasyon değerlerini tanımlayabilen makinelerdir. DEMAS MAKİNE kumaş kontrol ve rulo sarma makinelerinde; kumaş kalite kontrolü hassasiyetle gerçekleştirilirken kumaş sarılarak top ağırlığı belirlenebilir ve barkod etiket yazdırılabilir.

Sektörde yeterince tecrübe sahibi eğitimli bir operatör kumaş hatalarının %70’ini belirleyebilir. Kumaş kalite kontrolünü operatörlerin gerçekleştirdiği sistemlerde operatör manual olarak kumaş hatalarını belirler.  Sorumlu;  ekranı ortamın diğer ışıklarından ayıran ışıklı bir pano üzerinde dakikada yaklaşık  8-20 metre hızla hareket eden kumaşı  dikkatlice takip eder ve  herhangi bir hata tespit ettiğinde  hareket motorunu durdurarak hatayı belirler ardından motoru tekrar çalıştırarak kontrole devam eder. Kumaş kalite kontrolü bittiğinde, uzunlukça her bir metreye düşen hata sayısına göre kumaş sınıflandırılmaktadır. Kumaş kalite kontrolünün önemi ve rolü; kumaşta aynı türden fazla sayıda hata tespiti veya farklı türden hatanın normalden fazla belirlenmesi durumunda üretici bölüme durumu bildirmek ve gerekli uyarıyı yapmaktır. Genişlikleri 160 cm-200 cm arasında olan kumaşların operatör tarafından kontrol edilmesi esnasında büyük ve belirgin hatalar kolaylıkla tespit edilebilir. Ancak belirginliği düşük hataların gözden kaçırılmaması için; doğru kumaş kontrol makinelerinin kullanımı ve operatörün eğitimli ve tecrübeli olması gerekmektedir.

SELECT LANGUAGE
SELECT LANGUAGE