Blog

Tekstil Makineleri İmalat Sektörünün Gelişmesinin Önemi

Türkiye tekstil makineleri imalat sektöründe  imalat yapan önemli kuruluşlar arasında yer alan DEMAS,  Türkiye’deki tekstil sektörü gelişimine kumaş kontrol ve rulo sarma, kumaş ikiye dörde katlama ve rulo sarma makineleri, kumaş açma  makineleri  imal ederek tekstil makineleri imalat alanında yurt içi ve yurt dışı pazarda var olma çalışmalarını sürdürmektedir.

Üretilen tekstil makineleri arasında kumaş hatalarının tespitinin gerçekleştiği kumaş kontrol makinelerinin yanı sıra, hassas kumaşların sarımının gerçekleştiği dok sarma makineleri üretimi ve pazarlanmasında da önemli rol üstlenmektedir. Dok sarma makineleri hassas kumaşların kumaş düzgünlüğünün sağlanarak yeniden sarılmasında kullanılan tekstil makinesidir. DEMAS dok sarma makineleri;  (R.508, D.508 ), doktan gelen denim kumaşları istenilen metrede ve kumaş bitiminde otomatik olarak durduran, her bir kumaş çeşidi için ayrı kalibrasyon  değerleri  tanımlayabilen,  fotoselli tabla tertibatına sahip ve barkodla etiketleme yapabilen özelliktedir.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan rapora göre, 2015 yılı Ocak ayında ihracat miktarı geçen yılın aynı ayına göre % 9,8 düşüşle 10 milyar 803 milyon 970 bin dolar olarak açıklandı. TİM’in ( Türkiye İhracatçılar Meclisi)  açıklamasına göre, son 12 aylık ihracat ise yüzde 2,5 artışla 156 milyar 118 milyon 816 bin dolar olarak belirtildi.

Elde edilen verilere göre Türkiye tekstil ve hazır giyim ihracatında önemli bir başarı yakalamış ve  ülke çapında sektörler incelendiğinde en çok ihracatın tekstil ürünlerinde olduğu belirlenmiştir.  Gerek yurt içi gerek yurt dışı pazarda varlığını sürdüren Türkiye tekstil sektörü elde ettiği başarının arttırılması ve devamlılığının sağlanması için, tekstil ürünleri üretiminde tekstil makineleri imalatı anlamında da başarıyı yakalamak zorundadır. DEMAS  kumaş ikiye dörde katlama tambur ve rulo sarma, dok sarma, kumaş açma, kumaş kontrol ve rulo sarma gibi sektör için gerekli makine imalatında görev almaktadır. Tekstil makinaları imalatında da önemli adımlar atan Türk Tekstil Makine İmalat firmaları arasında DEMAS yerli ve yabancı tekstil ürünleri üreticilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya ve Türk Tekstil Makine İmalat sektörüne teknolojik gelişmeleri takip ederek ürettiği tekstil makineleriyle destek vermeye devam edecektir.

Kaynak: Türkiye İhracaatçılar Meclisi 2015 Raporu

SELECT LANGUAGE
SELECT LANGUAGE