Blog

Tekstil Makinalarına Neden İhtiyaç Var

İnsanlık tarihinden beri var olan temel ihtiyaçlardan biri de giyimdir. Eski zamanlarda çoğunlukla deri ile örtünme sağlanmışsa da, şu an dakikada 60 m metre kumaş katlayıp sarabilen katlama makinalarına, tambur makinaları gibi tekstil makinelerine ihtiyaç duyulduğu düşünülünce, tekstil alanında ne kadar çok tüketim yapıldığını hayal etmek bile zor…

Mağara çizimlerinden arkeolojik çalışmalardan edinilen bilgilere göre ilk insanlarda örtünme deri ile sağlanmış olmalıdır. Daha sonraları aile yaşantısı başlayınca örtünmeye verilen önem de artmıştır.

İnsanlığın gelişmesiyle birlikte dokuma kültürü de gelişmiştir. Kumaş dokumasında kullanılan basit gereçleri tekstil makinaları kapsamında değerlendirmek zor olsa da şu anda kullanılan gelişmiş tekstil makinalarının ataları olduklarını kesinlikle söyleyebiliriz. İnsanların giyimi ihtiyaç olarak gördükleri dönemlerde el dokuması kumaşlar el işçiliği kıyafetler yeterli olsa da, Ortaçağla birlikte giyim bir sosyal simge olarak görülmeye başlandı. Kadını kadın yapan, erkeği erkek yapan kıyafetler cinsel varlığı belirtirken, kadife ipek elbiseler de maddi gücü yansıtmaya başladı. İhtiyacın artmasıyla ve tekstil makinalarının gelişmesiyle birlikte, tekstil makinaları imalat sanayi; dokuma tezgahları, kumaş katlama makinaları ve metrelerce dokunan kumaşları rulo haline getiren tambur ve rulo sarma makinaları gibi ürünlerle tanışmış oldu.

Günümüzde tüm dünyada tekstil sektörünün payı oldukça büyüktür ve her endüstri gibi sürdürülebilirliği, teknolojik gelişmeleri takip etmekle beraber satılan ürünün imalatına da dahil olma çabasıyla sağlanabilir. 2012 yılında Bursa’da kurulan DEMAS MAKİNA tekstil makina imalat sektöründe yerini almakla hem Türkiye’de hem dünyada bu pazardan payını almanın haklı gururunu duymaktadır. DEMAS MAKİNA’ ya ait pazarda oldukça çok kullanılan tekstil makinelerinden iki ve dört katlama tambur ve rulo sarma makinaları gelişmiş özellikleriyle, tekstilde makine imalat sanayinin tekstil ürünleri üretim sektörüne desteğini ortaya koymaktadır. DEMAS MAKİNA T. 2011,T. 2013, T.2014 Tambur ve rulo sarma makinaları, kumaşları ikiye ve dörde katlayabilme ve dakikada 60m kumaş sarabilme gibi birçok fonksiyona sahiptir.

Türkiye dünyada tekstil sektöründe önde gelen ülkelerden biri olma gücüne sahip olmakla birlikte, bu gücünü üretime dönüştürebilecek ihtiyaca yönelik tekstil makine imalatı yapmak zorundadır. DEMAS MAKİNA alanında söz sahibi olmayı görev edinmiş bir firma olarak imal ettiği tekstil makinalarıyla sektöre katkıda bulunmaktadır.

Aşağıda TMMOB Nisan 2012 raporunda bulunan makine imalat sanayisinde üretim kapasitelerinin dolar bazında sektör değerlendirmesi tablosunda tekstile ait veriler değerlendirilmiştir.

SELECT LANGUAGE
SELECT LANGUAGE