Blog

Tekstil Sanayi Ne Demektir?

Tekstil sanayi ne demektir? Dünyada ve ülkemizde gelişmeye başlayan bir sanayi koludur. Dokuma tezgahlarının yapılması ile konfeksiyon malzemelerinin üretimi başlanmıştır. Dokumacılığın ilk geliştiği ülkeler arasında Çin ve Hindistan başta gelmektedir. Bu ülkeler başta olmak üzere birçok ülkede dokuma ürünlerinde önemli artışlar olmuştur.

Tekstil ve konfeksiyon ürünlerinin üretiminin geliştiği ülkelerin başında ABD, İtalya, Japonya ve Fransa gibi ülkeler gelmektedir. İhracatında ise Hong Kong, Çin, İtalya ve Almanya gibi ülkeler gelmektedir. Tekstil sanayi ne demektir? Giyilebilen tüm kıyafetler ve bazı dekorasyon tekstil ürünlerini içine alan bir sanayidir. Tekstil sanayi, hazır giyim ve ev tekstili olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ev tekstili ev içinde kullanılan tekstil ürünlerinin üretimi ile ilgilenmektedir. Bu ürünler perde, nevresim, her türlü örtüler ve havlu gibi ürünlerden oluşmaktadır. Hazır giyimde kullanılan tüm kıyafetler hazır giyim ürünlerinde kullanılmaktadır.

Demas, tekstil sanayi sektörüne hitab eden bir çok makine imalatı yapmaktadır. Bunların başında; tambur ve rulo sarma makineleri, dok sarma ve rulo sarma makineleri, lazer kesim makineleri, levent sarma ve kalite kontrol makineleri gelmektedir. Tekstil sanayide kullanılan hammaddeler, doğal lifler ve kimyasal lifler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Doğal lifler, hayvansal veya bitkisel kökenli olabilmektedir. Hayvansal lifler, yün, kıllar ve ipek böceklerinden oluşmaktadır. Bitkisel lifler arasında ise tohumlu bitkilerden elde edilen pamuk, keten ve kenevir gibi lifleri içermektedir. Mineral kökenli amyant da bir doğal tekstil hammaddesidir. Tekstil sanayi ne demektir? Dünya çapında en yaygın sanayilerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Tekstil maddeleri hafif olduğu için taşımak oldukça kolaydır. İşçilik maliyeti ve becerisi ülkelere göre değişmektedir.

Tekstil ticareti önemli bir yer tutmaktadır ve son 15 yılda çok gelişmiştir. Pamuklu sanayi, tekstil sanayi içinde ilk sırayı almakta olup, pamuklu sanayinin yarısı Asya’da yer almaktadır. Polonya, Avrupa’nın dünya yünlü sanayisinin yarısını elinde tuttuğunu söyleyebiliriz. ABD ise yünlü sanayisinin yaklaşık %6’sını karşılamaktadır. Japonya ise dünya yünlü üreticileri arasında birinciliğini korumaktadır.

SELECT LANGUAGE
SELECT LANGUAGE