Blog

Enes HAŞILOĞLU Röportaj – Moment-Expo

“Sektörün İhtiyaçlarını Teknolojiyle Karşılıyoruz”

Enes ve Feyzan Haşıloğlu’nun 2012 yılında Bursa’da kurduğu Demas Makine; kuru bıçaklı kumaş kesim, rezistanslı kumaş kesim, ultrasonik kumaş kesim ve lazerle kumaş kesim makineleri başta olmak üzere tekstil sektörünün ihtiyaçlarına yönelik üretim gerçekleştiriyor. Değişen şartlarla birlikte, çağın gereklerine uygun inovatif yatırımlarla her geçen yıl daha da büyümeyi hedefleyen firma, bugün itibarıyla yıllık üretiminin yüzde 60’ını dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç ediyor.

Demas Makine şirket yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?

Tekstil makineleri sektöründe 40 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren bir aile şirketiyiz. Fakat bilindiği gibi Türkiye’de aile şirketleri maalesef ki çok uzun soluklu olamıyor. Bu yüzden biz de 2012 yılının son çeyreğinde aile şirketimizden ayrılarak Demas Makine’yi kurduk. Kayınpederim Aydın Demirci firmamızın yönetim kurulu başkanlığı görevini üstleniyor. Aynı zamanda dış ticaret ve müşteri ilişkileri de kendisinin görev alanında. Çin’de de ofisimiz bulunduğundan yılın büyük bir kısmını yurt dışında geçiriyor. Eşim Feyzan Haşıloğlu ise finans ve personel müdürü olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Üretiminizi nerede ve nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Ürün çeşitleriniz ve bunların özellikleri nelerdir?

Bursa Gürsu Organize Sanayi Bölgesi’nde 2 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteriyoruz. Ürünlerimizin tamamını fabrikamızda kendi mühendisliğimiz ve teknolojimizle üretiyoruz. Makinelerimizde kullandığımız hazır malzemeler hariç tamamını biz imal ediyoruz. Tekstil sektörüne yönelik kumaş kalite kontrol, kumaş katlama, kumaş açma, kumaş kesim ve kumaş paketleme makineleri ana ürün grubumuzu oluşturuyor.

Yeni geliştirdiğiniz bir ürün var mı?

Demas olarak benimsediğimiz politika gereği ileriye dönük yenilikçi ve sektörün ihtiyaçlarına çözüm üreten bir firma olmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda kumaşların hızlı ve hassas kesiminin yapılabilmesi sektörde ciddi bir ihtiyaç. Biz de firma olarak bu ihtiyacı karşılamak adına kuru bıçaklı kumaş kesim, rezistanslı kumaş kesim, ultrasonik kumaş kesim ve lazerle kumaş kesim makinelerini ürettik. Lazer teknolojisini kullanarak desenli kumaşları kesen, kamera takipli makinemizi TÜBİTAK’la birlikte geliştirdik.

Firma olarak inovatif çalışmalara gereken yatırımları yapıyor musunuz?

İnovasyona gereken önemi vermeyen şirketlerin uzun süreli ayakta kalabileceklerini zannetmiyorum. Artık eskisi gibi fiyat ve hizmet rekabeti yok. Yenilikçi teknoloji üreten firmaların rekabeti söz konusu. Dolayısıyla inovatif faaliyetiniz yoksa gelecekte de yoksunuz demektir. Bu kapsamda biz de çağın gereksinimlerine uygun inovatif yatırımları firmamız bünyesinde hayata geçiriyoruz.

Yurt içi ve yurt dışında düzenlenen fuarlara katılıyor musunuz? Fuarlar firmanız için nasıl bir önem taşıyor?

Makine imalatçısı bir firmanın hiç girmediği bir pazarda kendisini tanıtabilmesinin en önemli yolu fuarlardır. Firmamız yurt içi ve yurt dışında düzenlenen ve sektörümüzü ilgilendiren tüm fuarları takip ediyor. Söz konusu fuarların tümüne katılıp ürünlerimizi sergilemeye gayret gösteriyoruz. Ayrıca müşterilerimizin yurt içi ve yurt dışında katıldığı fuarlara da iştirak ediyoruz.

Demas’ın ihracat performansı hakkında neler söylemek istersiniz?

Ağırlıklı olarak kumaş katlama, ultrasonik kumaş kesim, lazer kumaş kesim, kumaş kalite kontrol ve kumaş paketleme makinelerinden oluşan bir ihracat portföyümüz var. Doğrudan müşteri irtibatlı ve mümessillik yoluyla olmak üzere yıllık üretimimizin yüzde 60’ını ihraç ediyoruz. İngiltere, İspanya ve İtalya ağırlıklı ihraç pazarlarımızı oluşturuyor. Ayrıca Mısır, Pakistan, Kazakistan, Belarus ve Amerika kıtasına da makinelerimizi gönderiyoruz. Çin’de ise bir ofisimiz mevcut ve dolayısıyla bu bölgedeki müşterilerimiz uzun yıllardır bizi tercih ediyor.

İhracat konusunda yaşadığınız sorunlar var mı? Mevcut sorunların çözüm yolu sizce nedir?

Güney Amerika bölgesinde bir takım gümrük sorunları yaşıyoruz. Ayrıca son zamanlarda Mısır da gereksiz prosedürleri artırdı. Bu durum, ihracat sürecini uzatan ve maliyetleri etkileyen bir dizi sorunu beraberinde getiriyor. Bu noktada devletimizin, imal ettiği ürünü ihraç eden firmalara çeşitli kolaylıklar sağlayarak gümrük mevzuatları elden geçirmesinin ve ticareti kolaylaştırıcı düzenlemeler yapmasının faydalı olacağını düşünüyorum.

İş dünyasında uzun ömürlü ve başarılı şirket olabilmenin yolu vizyon sahibi olmaktan geçiyor. Bu anlamda Demas Makine olarak kendinize nasıl bir vizyon belirlediniz?

Dedemizin kurduğu firma, babamızın gayretleriyle belli bir düzeye ulaştı. Üçüncü kuşağı temsil eden yöneticiler olarak biz de Demas Makine’yi uluslararası arenada daha üst seviyelere taşıyabilmek için profesyonel yönetim anlayışıyla ve yaptığı işte tecrübeli bir kadroyla çalışıyoruz. Hedefimiz; sektörün ihtiyaç duyduğu fakat henüz ülkemizde üretilmemiş makine ihtiyaçlarını tespit edip kaliteli bir şekilde imal etmek.

Firmanızı sektördeki benzerlerinden farklı kılan özellikler nelerdir?

Demas’ın öne çıkan en önemli özelliği yıllardır edindiği tecrübeleri ürettiği makinelere yansıtmasıdır. Bu da kusursuz makine üretimi anlamına geliyor. İmalatçılığın en sıkıntılı tarafı şüphesiz ki makine müşteriye gittiğinde herhangi bir sorun yaşanmamasıdır. Düzgün ve istenen performansta çalışmıyorsa imal ettiğiniz makine demir yığınından öteye geçemez. Bizim farkımız da işte bu noktada ortaya çıkıyor. Henüz sipariş aşamasında müşterinin ne tarz bir makineye ihtiyaç duyduğunu belirliyoruz. Ayrıca satış sonrası servis ağımız da çok güçlü. Herhangi bir teknik servis talebine en geç üç saat içerisinde cevap veriyoruz.

Türkiye makine üreticiliği bakımından sizce ne durumda?

Türkiye’de artık Avrupa kalitesinde tekstil makineleri imal ediliyor. Aynı zamanda Uzak Doğulu firmaların fiyatlarına da yakın olduğumuz için tercih listesinde üst sıralardayız.

Bu avantajlı durumu iyi anlatıp çok daha iyi değerlendirmeliyiz.

Firmanız açısından 2015 yılı nasıl geçti ve 2016’ya dair beklentileriniz nedir?

2015 yılında firmamız yüzde 50 oranında bir büyüme kaydetti. Bu istikrarlı büyümeyi 2016 yılı sonunda da yakalamak istiyoruz. Özellikle son yıllarda ürettiğimiz makineler firmamızın büyümesine büyük bir katkı sağladı. Zira bir makinemiz bugün itibarıyla dünya üzerinde sadece firmamız tarafından üretiliyor. Ayrıca yine bir başka makinemiz de firma ihtiyaçlarına göre özel olarak imal edildiği için son derece iyi satış rakamlarına sahip.

Sektörde yaşanan en önemli problem sizce nedir?

Makine imalatçılarının kronik sorununun kalifiye eleman bulamamak olduğunu düşünüyorum. Maalesef çalıştıracak tornacı, kaynakçı, montaj elemanı bulmakta güçlük çekiyoruz. Ara eleman yetiştirmek için acilen gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

İleriye yönelik projeleriniz ve gelecek hedeflerinizden bahseder misiniz?

Sektörde ihtiyacı hissedilen makineleri tespit edip o boşluğu dolduracak niteliktekileri geliştirmek başlıca hedefimiz. Dolayısıyla bu hedef doğrultusunda dünya üzerindeki tüm fuarları ve müşterilerin ilgi alanlarını çok yakından takip ediyoruz. Kendini yenileyebilen, yeni pazarlara açılabilen ve müşterilerin taleplerine ayak uydurabilen firmaların gelecekteki yerlerini şimdiden hazırladığını düşünüyorum.

Ağustos, 2016 / MOMENT EXPO

SELECT LANGUAGE
SELECT LANGUAGE